Ide ma poraziť z tých Neprispôsobivých!

Autor: Eugen Mizerák | 10.8.2017 o 14:47 | Karma článku: 11,51 | Prečítané:  17725x

"Novodedinčania". Predávajú svoje nehnuteľnosti v mestách, berú si hypotéky a húfne sa sťahujú do dedín. S naivnou predstavou o panenskej krajine, kde za plotom celý rok kvitnú slnečnice a vtáky spievajú v pevne stanovený čas.

Bývam na dedine a okrem toho pracujem aj v poľnohospodárstve. Práca ma často zavedie do rôznych kútov slovenského vidieka. Polia nemám, venujem sa hlavne technike, ale vďaka tomu  sa stretávam s mnohými ľuďmi z branže aj mimo nej a v poslednej dobe sa nestačím čudovať. Pre mnohých môj objav možno nebude nič nového, ale som proste rozčarovaný z toho, čo sa tu deje.

Na to, že sú tu rôzne nenávistné prejavy na sociálnych sieťach aj mimo nich, si už akosi zvykáme a berieme to ako súčasť dnešnej doby plnej hejtov, hoaxov, "lajkov" a "šérovania". Mňa ale trápi naša budúcnosť, ktorú si budujeme už dnes.

Trápia ma veci, o ktorých sa nerozpráva, ale tiež súvisia s touto dobou. Je to naša dvojtvárnosť a neschopnosť prispôsobiť sa. O čo vlastne ide? Stavebný rozmach v posledných rokoch priniesol so sebou nový fenomén - neprispôsobivých občanov. Nedelím ich podľa farby pleti alebo krajiny pôvodu, ale podľa situácie, v ktorej sa ocitli a vyrovnávajú sa s ňou po svojom. Všade počujem, vidím a cítim nevraživosť voči etnikám a imigrantom, o ktorých mnohí hovoria, že sú neprispôsobiví...

No neprispôsobiví sú často aj tí, ktorí sa tak na prvý pohľad nejavia. Napríklad "Novodedinčania". Predávajú svoje nehnuteľnosti v zaprášených a hlučných mestách, berú si hypotéky a húfne sa sťahujú do dedín. S naivnou predstavou o panenskej krajine, kde za plotom celý rok kvitnú slnečnice, vtáky spievajú v pevne stanovenú a ich životnému štýlu prispôsobenú hodinu, kde obloha je vždy modrá a všetko je prevoňané vlahým vetríkom. Tí sú zrazu prekvapení, že na dedine kikiríka kohút, že niekto chová hydinu, prasiatka alebo po poliach sa premávajú stroje, za ktorými sa, čuduj sa svete, ešte aj práši a ktoré sa na poliach nezjavili, ale využívajú k tomu miestne komunikácie a tak ďalej a tak ďalej. A perlička z mojich ciest, aby som nezabudol, nájdu sa aj takí, ktorým vadia hlasné kostolné zvony! Tí, ktorí svoje okolie akceptovali a prijali, dokážu sa zo života na vidieku tešiť a užívajú si ho plným priehrštím.

Ale niektorí neprispôsobiví občania sa svojich predstáv o svete len tak ľahko nevzdávajú. Načo by sa prispôsobovali, keď s aroganciou im vlastnou môžu žiadať, aby sa všetci okolo nich prispôsobili im! A tak začínajú lobovať, písať petície a sťažovať sa... A meniť náš tradičný vidiek na sterilné územie, prispôsobené ich slaboduchým predstavám, v ktorých  si myslia, že by sa z dedín malo stať niečo iné ako v súčasnosti je a bojujú  proti všetkému, čo robí dedinu dedinou. Bohužiaľ sa im to aj v niektorých obciach ale aj mestách darí a všeobecne záväzné nariadenia typu zákazu chovania domácich hospodárskych zvierat alebo zníženie hlasitosti zvonov, sú už na svete.  Vo svojej nepríčetnej honbe za sterilnými trávnikmi a dokonale vyrovnanými radmi tují si neuvedomujú, čo sa stane s vidiekom, keď sa z neho vytratí poľnohospodárstvo, chov zvierat, alebo utíchnu už spomínané kostolné zvony, čo bude potom...

Stále si kladiem otázku ako súvisí stúpajúci trend po domácich a zdravých potravinách, ktorému sa mimochodom veľmi teším, s honbou na farmárov, ktorá mi niekedy pripomína hon na čarodejnice. A iba preto, že sa snažia tieto potraviny  dopestovať a dorobiť na spomínanom vidieku. Neviem si predstaviť, kde inde by to malo byť.

Poľnohospodárstvo tu bolo, je a bude a ak nebude, nielenže tu nebudeme mať kvalitné potraviny, ale už nebudú ani tie lacné a kto pozná trhové hospodárstvo, vie, o čom píšem. Poľnohospodárstvo je spojené s vidiekom a zatiaľ sa žiadna zmena v oblasti trendov pestovania nečrtá.

Takže prosím všetkých, ktorí snívajú o romantike nového bývania na dedine alebo v meste. Zistite si najskôr, čo vás na novom mieste čaká. Či už to bude spomínaná farmárska činnosť alebo blízkosť vlakov, električiek, zábavných centier a podobne. To všetko tam bolo a je a má to svoj dôvod v širších súvislostiach. My sa tomu buď prispôsobíme, alebo zostaneme neprispôsobiví.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Európa je civilizácia fake news (píše Michal Havran)

Rimania označili zmŕtvychvstanie ako prvý hoax.

AUTO

Sen o elegantnom kupé z Bratislavy sa stane realitou

Koncept, ktorý ostal na papieri, sa rodí po 55 rokoch.


Už ste čítali?